Rzymskokatolicka parafia p.w. Podwyższenia Krzyża w Trzebieży

Archiwum aktualności

Znajdź na stronie

I Komunia święta w Trzebieży 31.05.2015r.

15 cze 2015. Autor: BES

W Uroczystość Trójcy Przenajświętszej – 31 maja w naszej parafii odbyła się I Komunia św. dzieci z klas trzecich. Po raz pierwszy to szczególne spotkanie z Eucharystycznym Jezusem przeżyło 17 dzieci. Przed rozpoczęciem uroczystości dzieci wraz z rodzicami zebrały się przed kościołem, gdzie przywiał ich ks. Proboszcz, a następnie rodzice udzielili błogosławieństwa swoim pociechom. Stało się już tradycją, że dzieci wchodzą do kościoła w procesji, prowadzonej przez ks. Proboszcza, trzymając rodziców za ręce, siadają w ławkach obok rodziców i wspólnie z rodzicami podchodzą do ołtarza aby przyjąć I Komunię św. Pięknym zwyczajem w naszej parafii jest również rozdanie chlebów na zakończenie Mszy św. Później chlebem tym dzieci dzielą się przy stole ze wszystkimi zaproszonymi gośćmi podczas przyjęcia pierwszokomunijnego. O godzinie 16.30 dzieci uczestniczyły w nabożeństwie majowym, po którym otrzymały Pamiątki Pierwszej Komunii Świętej oraz zrobiono pamiątkowe zdjęcia z tej uroczystości.

Kategorie: Bez kategorii | Komentarze (0) »

Bierzmowanie 12.05.2015r.

18 maj 2015. Autor: BES

W dniu 12 maja 2015 roku w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Trzebieży odbyło się bierzmowanie młodzieży klas gimnazjalnych. Uroczystą Mszę Św. celebrował oraz sakramentu bierzmowania udzielił Ksiądz Biskup Krzysztof Białasik z Boliwii.

Bierzmowanie  to sakrament, w którym Duch Święty udziela się człowiekowi ochrzczonemu, jako Dar i umacnia go, aby wiarę swoją mężnie wyznawał, bronił i według niej postępował. Wszystkim Bierzmowanym życzymy wytrwałości na drogach wiary i doświadczenia mocy Ducha Świętego.

Kategorie: Bez kategorii | Komentarze (0) »

Wesołych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego

6 kwi 2015. Autor: BES

Z okazji świąt Wielkanocnych życzymy, aby radość Wielkiej Nocy napełniła Wasze serca nadzieją i obfitością darów Zmartwychwstałego Chrystusa, a jaśniejące oblicze Zmartwychwstałego przenikało i rozpromieniało świętością każdy dzień życia.

Kategorie: Bez kategorii | Komentarze (0) »

ŚWIĘTE TRIDUUM PASCHALNE 2015

2 kwi 2015. Autor: BES

Wielki Czwartek

18.00  Msza Wieczerzy Pańskiej

.

Wielki Piątek Męki Pańskiej

15.00  Droga Krzyżowa w godzinie śmierci Jezusa

19.00  Liturgia Wielkiego Piątku w Trzebieży

17.00   Liturgia Wielkiego Piątku w Niekłończycy

.

Wielka Sobota

19.00  Liturgia Wigilii Paschalnej w Trzebieży

Poświęcenie ognia, paschału, odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych

17.000  Liturgia Wigilii Paschalnej w Niekłończycy

6.00  Msza Rezurekcyjna Trzebieży

Kategorie: Bez kategorii | Komentarze (0) »

Zmarł ks. płk dr Franciszek Kamiński

7 mar 2015. Autor: BES

We wtorek 24 lutego 2015 r. w Raciborzu, zmarł ks. płk dr Franciszek Kamiński, dawny proboszcz Parafii Podwyższenia Krzyża w Trzebieży.

Uroczystości pogrzebowe odbyły się w piątek, 27 lutego 2015 r., w kościele parafialnym pw. Wniebowzięcia NMP w Raciborzu (ul. Mickiewicza 8, woj. śląskie).

Msza Święta pogrzebowa została odprawiona o godz. 13:00 . 

Po Mszy Świętej złożono ciało zmarłego Kapłana na cmentarzu w Raciborzu.

 

Ks. płk dr Franciszek Kamiński urodził w 1922 r. w Grabowcu k. Zamościa pod nazwiskiem Nowicki.

Przed II wojna światową wstąpił do Małego Seminarium Duchownego w Reginowie nad Szczarą.

Podczas II wojny światowej był żołnierzem 9 Pułku Piechoty Ziemi Zamojskiej Armii Krajowej.

W związku z działalnością w AK, od lipca 1945 r. musiał ukrywać się przed władzami komunistycznymi pod zmienionym nazwiskiem jako Franciszek Kamiński.

Po wstąpieniu do Towarzystwa Salezjańskiego święcenia kapłańskie przyjął 21 lutego 1954 r.

Jako kapłan Towarzystwa Salezjańskiego pracował w następujących miejscowościach:

– 1954-56, Łódź, wikariusz;

– 1956-58, Różanystok, wikariusz;

– 1958-59, Poznań, wikariusz;

– 1959-61, Aleksandrów Kujawski, administrator parafii;

– 1961-63, Lutomiersk, studia z prawa kanonicznego;

– 1963-66, Łódź, studia z prawa kanonicznego;

– 1966-81, kapelan wojskowy

– 1982-1984, Koszalin, św. Ducha, wikariusz

 

W Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej (inkardynowany 19.12.1990) posługiwał w następujących placówkach:

Szczecin, Matki Bożej Ostrobramskiej – 30.11.1985 – 30.041986 – wikariusz
Szczecin, św. Stanisława Kostki – 30.04.1986 – 16.08.1986 – wikariusz
Wołczkowo – 16.08.1986 – 15.11.1986 – administrator
Szczecin, Świętej Trójcy – 15.11.1986 – 26.10.1987 – duszpasterz
Chwarstnica – 26.10.1987 – 16.07.1987 – proboszcz
Tanowo – 16.07.1990 – 01.09.1994 – proboszcz
Trzebież – 01.09.1994 – 28.08.2002 – proboszcz

Od 28.08.2002 jako emeryt mieszkał na terenie Parafii Wniebowzięcia NMP w Raciborzu.

Pamiętajmy w modlitwie o zmarłym Kapłanie.

 

 ks. Fr Kamiński.jpg

 

 

Kategorie: Bez kategorii | Komentarze (0) »

« Wcześniejsze wpisy Późniejsze wpisy »